Şekib Avdagiç

Yönetim Kurulu Başkanı @ İSTANBUL TİCARET ODASI

1959 yılında Zenica’da (Bosna-Hersek) doğdu. Almanya-Köln’de başladığı ilk öğretimini ve orta eğitimini İstanbul’da tamamlayarak, 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Makina Mühendisi olarak mezun oldu. 1988’de İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletmecilik İhtisas Programını derece ile bitirdi.

Otomotiv Sanayinde faaliyet gösteren bir şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdüren Şekib Avdagiç, MÜSİAD’ın 1990 yılında kuruculuğunu yapan heyette görev alarak 2000 yılına kadar Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

1995 yılında İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi, 2005-2009 arası Yönetim Kurulu Üyesi, 2009-2013 arası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, 2013-2018 arası Meclis Başkanlığı görevlerinde bulundu. Nisan 2018’den itibaren İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

2009 – 2011 yılları arasında 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev aldı.

2013 – 2019 yılları arasında Kompozit Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Şekib Avdagiç, İTO Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı, İTO Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı ve TUGEV (Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı, ICVB (İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu) İcra Kurulu Başkanı, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ile Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkan Vekili, DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu), İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı),
TAYSAD (Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı, İstanbul Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı Mütevelli Heyet Üyelikleri, İstanbul Teknik Üniversitesi Danışma Kurulu Üyesi, YÖK – Üniversite Sanayi Işbirliği (ÜSİ) Komisyonu Üyesi olarak görevlerini sürdürmektedir.

İngilizce ve Boşnakça bilen Şekib Avdagiç, evli ve iki çocuk babasıdır.